Загальний опис ситуації. РФ почала війну проти України 24 лютого 2022 року (14 день війни). Розпочали вони з ракетно-бомбового удару по 17 українських містах, спочатку по місяцм військової інфраструктури, а зараз і по цивільним об’єктам інфраструктури.
На сьогодні – 9 березня – Розпочато чотирнадцяту добу героїчного протистояння Українського народу російському воєнному вторгненню.
Війська РФ знизили темп наступальної операції, застосовуючи переважно ракетно- бомбові удари по цивільній інфраструктурі.
За добу ворог систематично обстрілював Харківську, Сумську, Чернігівську, Київську, Луганську та Донецьку області.
- в Сумах нанесено удар по житловим будинкам, внаслідок якого загинули більше 20 мирних жителів, з яких 3 дітей;
- в місті Ізюм вороги обстріляли центральну міську лікарню;
- в Маріуполі скинули бомби на установи Міжнародного Комітету Червоного Хреста та українського філіалу Червоного Хреста; повністю розбомбили лікарню №3 та пологовий будинок.
- нанесено авіаційний удар по складах поблизу Броварів (Київська область); в Бориспільському районі було обстріляно військову частину.
На Поліському напрямку війська РФ продовжують утримувати зайняті раніше рубежі та захоплені населені пункти, зокрема Бородянка, Копилів, Буча, Демидів. В районі Прип’яті та Бучі російські військові займають оборону. Просунулися – в районі Ясногородки;
На Сіверському напрямку війська РФ не полишають спроб оволодіти містом Чернігів. З метою наступу в напрямку Козельця намагаються навести і утримати понтонно-мостову переправу;
На Слобожанському напрямку тривають спроби блокувати Харків з півночі, завдаються ракетно-бомбові удари по цивільній інфраструктурі. Триває бій за Ізюм. Російські військові наводять понтонно-мостові переправи через річки Сіверський Донець та Берека;
На Донецькому напрямку продовжуються наступальні дії у напрямках Дніпро та Запоріжжя з метою виходу на адміністративні кордони Донецької та Луганської обл. Російські військові намагаються відновити наступ у напрямку Запоріжжя та захопити Маріуполь;
На Таврійському та Південному напрямках війська РФ утримують Херсон, Енергодар, Василівку, Пологи.
Загарбник продовжує перешкоджати евакуації населення з Бучі, Макарова, Гостомеля, Михайлівської-Рубежівки (Київська область). З Ірпеня вдалося вивезти тих, хто зміг самостійно дістатися до місця збору.
У Маріуполі росіяни не випускають людей з міста, і тим самим знову зірвали евакуацію.
З Сум вдалося евакуювати 3500 мирних жителів. Перша колона з 22 автобусів вже прибула в Полтаву.
За час війни в Україні загинули 22 поліцейських, 88 отримали тяжкі поранення, 7 зникли безвісти.
Увага! Станом на 09.03.2022 Чорнобильська АЕС захоплена армією РФ. Сьогодні відсутнє електропостачання з 11.00. Дизельного палива для роботи генераторів вистачить лише на 48 годин. Після цього контроль за ядерно-небезпечними об’єктами буде повністю втрачений.
Ризики знеструмлення ЧАЕС:
- Повна втрата контролю за станом ядерно небезпечних об’єктів.
- Непрацездатність систем, які є важливими для забезпечення безпеки, систем життєзабезпечення (водопостачання, опалення, вентиляція), систем гасіння пожеж.
- Втрата підпитки басейнів «ВЯП СВЯП-1», що може викликати радіаційну аварію.
- Основна функція НБК полягає в обмеженні поширення радіоактивних речовин, які перебувають в об’єкті «Укриття». Втрата функції буде мати наслідком:
- виток радіації із середини об’єкту «Укриття»;
- розгерметизація об’єкту «Укриття»;
- неможливість контролю за радіаційним станом в середині об’єкту «Укриття».
Втрати особового складу та військової техніки ЗС РФ
- особового складу – більше 12000
- танків – до 317
- літаків – 49
- гелікоптерів – 81
- бойових броньованих машин – до 1070
- артилерійських систем та засобів протиповітряної оборони – біля 200
- автомобілів забезпечення – біля 540
- катерів/кораблів – 3
Підготував Денис Богуш,
експерт Центру дослідження Росії,
Міжнародний штаб допомоги українцям