Підготував Денис Богуш, військовий і політичний експерт, Міжнародний штаб допомоги українцям
Загальний опис ситуації. РФ почала війну проти України 24 лютого 2022 року (41 день війни). Розпочали вони з ракетно-бомбового удару по 17 українських містах, спочатку по місцям військової інфраструктури, а зараз і по цивільним об’єктам інфраструктури.
На сьогодні – 5 квітня – розпочато сорок першу добу героїчного протистояння Українського народу російському воєнному вторгненню.
Розпочалася сорок перша доба героїчного протистояння Українського народу.
Ворог зосереджує зусилля на підготовці наступальної операції на сході, з метою встановлення повного контролю над територією Донецької і Луганської областей. Триває переміщення виведених з Полісся та Сіверщини підрозділів до нових районів.
На Поліському напрямку залишається висока імовірність ракетно-бомбових ударів літаками, що діють з білоруських аеродромів. Українські військові звільнили Житомирську область від окупантів.
На Сіверському напрямку (Чернігів) обстановка змін не зазнала. Триває ліквідація наслідків діяльності російських окупаційних військ. 4 квітня, з 10 ранку відновилося автомобільне сполучення з Чернігова до Києва.
На Слобожанщині (Харків), в місті Ізюм, противник проводить фільтраційні заходи та примусове вивезення місцевих жителів на територію РФ, а також намагається відновити міст через річку Сіверський Донець в районі міста Ізюм.
Ворог продовжує блокувати Харків, здійснює артилерійські обстріли міста, перегруповує війська.
Ворог посилює протиповітряне прикриття важливих об’єктів в районі міста Бєлгород та районів зосередження військ на Харківському напрямку. Також триває підготовка до наступу в напрямку на Слов’янськ.
На Донецькому та Таврійському напрямках основні зусилля противника зосереджуються в районах населених пунктів Рубіжне, Попасна, підготовці до наступу на Сєвєродонецьк, а також отриманні контролю над містом Маріуполь.
На Південнобузькому напрямку наші війська відтісняють окупантів на Херсонщині.
В Чорноморській та Азовській операційних зонах діяльність корабельного угруповання противника в акваторії Чорного моря знижена у зв’язку зі складними погодними умовами.
За минулу добу авіаатаки РФ зазнали Миколаїв, в тому числі забороненими касетними снарядами, Харків, Авдіївка, населених пунктів Донеччини та Луганщини, Маріуполь. Війська РФ обстріляли Фенольний завод, що знаходиться в смт Нью-Йорк
Донецької області.
Втрати військових осіб та військової техніки ЗС РФ
Військових осіб – близько 18500 осіб,
- танків – 676,
- бойових броньованих машин – 1858,
- артилерійських систем – 332,
- засоби Протиповітряної оборони – 55,
- літаків – 150,
- гелікоптерів – 134,
- автомобільної техніки – 1322,
- кораблі /катери – 7,
Наявні військові медичні заклади Росії та Білорусі не дозволяють забезпечити лікування такої значної кількості поранених. В місті Ізюм загарбники були вимушені обладнати польовий шпиталь в приміщенні місцевої школи. На тимчасово зайнятих окупантом територіях Запорізької області, в місті Пологи, військовослужбовці збройних сил РФ захопили та замінували внутрішню територію центральної районної лікарні. Наявні втрати офіцерського складу російське військове керівництво намагається поповнити офіцерами вищих військових навчальних закладів. У тимчасово окупованому Росією Криму підлітків, які перебувають у загонах «Юнармії», мобілізують для участі у війні проти України. Стало відомо, що 11 бійців ОМОНу Росгвардії в Хакасії відмовились їхати в Україну.
Випадки спротиву місцевого населення
Жителька села Перемога в Київській області викрала у російських окупантів ящик із боєприпасами та згодом передала його українським бійцям.
Активісти, які декілька разів блокували російські фури на польсько-білоруському кордоні, вперше зробили це на трасі з Німеччини до Польщі. Приблизно 40 людей перекрили трасу А2 поруч з Франкфуртом.
Втрати цивільного населення
161 дитина загинула в Україні через збройну агресію росії. Більше 264 дітей поранено.
Армія Російської федерації обстріляла евакуаційний автобус в тимчасово окупованій Балаклії Харківської області. Внаслідок обстрілу окупантами загинув водій транспортного засобу.
Міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич повідомив, що 4 квітня російські окупаційні війська обстріляли Миколаїв забороненим касетними боєприпасами. Внаслідок атаки загарбників 9 загиблих та 61 поранений.