Загальний опис ситуації. РФ почала війну проти України 24 лютого 2022 року (10 день війни).
Розпочали вони з ракетно-бомбового удару по 17 українських містах, спочатку по місяцм військової інфраструктури, а зараз і по цивільним обєктам інфраструктури.
На сьогодні – 5 березня – міста України під контролем української влади. Тимчасово окуповані Бердянськ і Енергодар (Запорізька АЕС). Противник здійснив обстріли Запорізької АЕС. Енергодарі (Запорізька область) російські окупанти захопили будівлю міськради.
Незважаючи на це, керівництво міста продовжує працювати. Станом на 11:00 російська авіація нанесла точкові удари по місту Суми, зокрема по інфраструктурним об’єктам. Окупанти намагаються знищити електростанцію.
Сумський район також постраждав від авіаударів російської авіації. Зокрема місто Лебедин. Ворог продовжує обстрілювати Одеську область, проте окупант був змушений відвести свої кораблі від берегової лінії через непогоду.
На Приморському напрямку підрозділи ЗС України прикривають узбережжя Чорного моря та запобігають оточенню міста Миколаїв. У Маріуполі розпочалась евакуація цивільного населення. З 9:00 до 16:00 у Маріуполі встановлено режим тиші.
Основні зусилля окупантів зосереджуються на оточенні Києва та послабленні спротиву в блокованих ними населених пунктах.
На Сіверському напрямку ЗС України утримують позиції, Чернігів здійснює героїчну оборону: в районі населеного пункту Михайло-Коцюбинське (Чернігівська область) перед водною перешкодою стоїть колона до 200 одиниць техніки та живої сили ЗС РФ. Міст через річку зруйнований.
Мелітопольці збираються на площі Перемоги, попри заборону російських окупантів з державними прапорами. Учасники акції повідомляють, що такі події проводяться щодня та закликають жителів міста приєднуватися до них.
У Херсоні жителі не збираються брати участь у постановках російських окупантів. Вони вийшли до “гуманітарного конвою” з українськими прапорами. Пропагандистська вистава РФ з роздачею херсонцям “гуманітарки” провалилася. Лише дещо більше десятка людей взяли участь в пропагандистській виставі з роздачею херсонцям російської “гуманітарки”.
Полонені
Українські ЗС на Чернігівщині взяли в полон російських вояків. Взяті в полон окупанти голодні, брудні та деморалізовані. Вони називають себе «гарматним м‘ясом» та повторюють, що не хотіли воювати. Полонені також закликають росіян не пускати дітей воювати в Україну.
Втрати цивільного населення
Згідно зі звітом Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ ООН), за час війни Росії в України зафіксовано 1006 випадків загибелі або поранення цивільних осіб в Україні. Втрати налічують 532 загиблих (серед них 19 дітей) і 675 поранених (серед них 31 дитина). УВКПЛ ООН вважає, що реальні цифри значно вищі, оскільки складно провести підрахунок на територіях, де тривають інтенсивні бої.
Бомбардування цивільних обʼєктів
У Білій Церкві (Київська область) російські війська обстріляли ракетами приватний сектор, а у місті Попасна (Луганська область) – обстріляли лікарню. Пошук людей триває. Протягом доби російські військові бомбардували житлові будинку у Чернігові. Загибло 17 людей.
Злочини проти цивільного населення
В Київській області в результаті обстрілу цивільного автомобіля із ворожих танкових кулеметів загибли дві людини, одна з них дитина. Чотири цивільних отримали поранення.
Втрати особового складу та військової техніки Збройних сил РФ:
- особового складу – більше 10000
- танків – до 270
- літаків – 39
- гелікоптерів – 40
- бойових броньованих машин – 945
- артилерійських систем та засобів протиповітряної оборони – до 175
- автомобілів забезпечення – до 470
- катерів/кораблів – 2
Підготував Денис Богуш
експерт Центру дослідження Росії
Міжнародний штаб допомоги українцям