Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Новини » Що зараз потрібно знати про правила перебування в країнах?

Що зараз потрібно знати про правила перебування в країнах?

У зв’язку із введенням військового стану в Україні перетин кордону України чоловікам віком від 18 до 60 років – заборонено.

Українські біженці мають право жити та працювати в Євросоюзі до трьох років.

Обмеження, пов’язані з COVID, призупинено

ПОЛЬЩА

 • Паспорт/документ, що посвідчує особу: Згідно з неофіційними джерелами, не потрібно мати при собі закордонний паспорт чи посвідчення особи. Однак рекомендується мати при собі будь-які документи, що посвідчують особу, включаючи національний або міжнародний паспорт, водійські права, свідоцтво про народження дітей тощо;
 • Перетин кордону на авто: Кордони Польщі, Словаччини, Угорщини громадяни України можуть перетинати без полісів “Зелена картка”.
 • Безкоштовне перевезення: Всі українці з дійсними паспортами мають право на безкоштовний проїзд у потягах інтерсіті на території Польщі;
 • Українці зможуть на законних підставах провести у Польщі 18 місяців;
 • Термін перебування може бути продовжений ще на 18 місяців, загалом громадяни України зможуть пробути у Польщі до 3 років;
 • Українці матимуть доступ до держпослуг на загальних підставах.

Польський уряд внесе у Сейм спеціальний законопроект, який стосуватиметься прав та гарантій для біженців з України.

СЛОВАЧЧИНА

 • В’їзд з документами або без: Особи з або без закордонного біометричного закордонного паспорту зможуть в’їхати до Словаччини.
 • Транзитний в’їзд для резидентів/громадян третьої країни: Резидентам і громадянам третьої країни буде надано транзит через Словаччину, якщо вони мають дійсний міжнародний проїзний документ (біометричний закордонний паспорт). Такі особи мають покинути Словаччину протягом 72 годин після в’їзду;
 • Міжнародний захист або короткострокове перебування на термін до 90 днів: Громадянин України з дійсним закордонним біометричним паспортом матиме можливість отримати як міжнародний захист (притулок або субсидіарний захист), так і право на короткострокове перебування в ЄС на термін до 90 днів. Громадянин України без дійсного проїзного документа або взагалі без будь-яких документів матиме можливість подати заяву на міжнародний захист за процедурою ЄС з надання притулку;
 • Безкоштовний громадський транспорт для громадян України: Він поширюється на міжміські поїзди та приміські автобуси:
 1. Словацька залізнична компанія (Železničná spoločnosť Slovensko) запровадила безкоштовний проїзд у поїздах InterCity для громадян України з дійсним паспортом;
 2. У деяких областях, зокрема, Братиславі та Трнаві, запроваджено безкоштовний проїзд приміським автобусом для громадян України.

МОЛДОВА

 • Громадян України пропускатимуть до Молдови, навіть якщо вони не мають закордонних паспортів, а кордон можна буде перетинати за внутрішнім посвідченням особи. Крім того, для перетину кордону  українцям не потрібна довідка про щеплення від Covid-19. 
 • Діти будуть прийматися на підставі свідоцтва про народження та внутрішніх або закордонних паспортів. 
 • Українським транспортним засобам без полісу зеленої карти дозволять в’їхати в Молдову, однак такі водії повинні будуть придбати поліс протягом 24 годин після прибуття.
 • Зелена лінія, на яку можна подзвонити —  080001527

РУМУНІЯ

 • Чи можу я в’їхати в Румунію, якщо у мене немає паспорта / у мене прострочений паспорт? Так. Потрібне посвідчення особи, будь-яке – ІП, посвідчення особи, свідоцтво про народження, прострочений паспорт, у тому числі без будь-яких документів, якщо подається притулок. Від клопотання про надання притулку можна відмовитися пізніше.
 • Чи можуть діти в супроводі одного з батьків в’їхати до Румунії? Так
 • Чи можуть діти в’їхати в Румунію тільки в супроводі бабусі, дідуся/інших родичів? Так, але краще мати можливість довести спорідненість, інакше діти будуть вважатися самотніми.
 • Чи можуть діти в’їхати в Румунію самостійно? Так, але вони будуть розміщені в Центрі для біженців і передані під опіку органів опіки.
 • Чи можуть діти у супроводі одного з батьків виїхати з Румунії? Так. Формальності щодо довіреності на одного з батьків необхідні лише для громадян Румунії.
 • Я в’їхав до Румунії на машині. Чи дійсний мій RСА в Україні? Якщо у вас є “зелена карта”, що охоплює ЄС/Румунію, це нормально. Якщо ні, то можна оформити спеціальну прикордонну страховку – вона коштує близько 150 євро і діє 30 днів. 
 • Чи можу я працювати в Румунії? Так, Ви маєте право працювати в Румунії протягом 9 місяців без дозволу на роботу, якщо у вас є довгострокова віза для роботи. Правила адаптуються!

УГОРЩИНА

 • Паспорт/документ, що посвідчує особу: Немає жодних вимог щодо наявності закордонного паспорта. Однак Данська Рада заохочує людей мати при собі будь-які документи, що посвідчують особу, включаючи національний або міжнародний паспорт, водійські права, свідоцтво про народження дітей тощо;

Для більшості українських біженців в Угорщині створили форму захисту, відмінну від статуса біженця, – особа, що шукає притулок. Такі люди отримують прихисток в Угорщині майже автоматично. Потрібно лише подати прохання про захист Угорщиною, після чого протягом 45 днів Національне відомство в справах іноземців перевіряє, чи є ця людина громадянином України. Найпростіший спосіб це довести – представити різні документи та ідентифікаційні картки. За відсутності документів процедура слухання займе більше часу.

ЧЕХІЯ

Я нещодавно прибув до Чеської Республіки і не маю тут жодних зручностей, мені немає де зупинитися і мені потрібна допомога. Що я повинен зробити? У кожній області створено регіональні центри допомоги Україні . Ви можете зареєструватися в центрі, отримати спеціальну довгострокову візу та отримати додаткову допомогу, зокрема проживання.

Якщо вам потрібна додаткова інформація, звертайтеся на інформаційну лінію за номером +420 974 801 802.

Чи звертаються за притулком українці? У цій ситуації вступ до процедури надання притулку не є оптимальним рішенням. Швидше та ефективніше оформити спеціальну довгострокову візу, яка буде оброблятися на затримці, а крім того, можна подати заяву на дозвіл на роботу та працювати одразу. Проте кожен іноземець має право подати заяву про надання притулку 

Чехія з 4 березня запровадила на 30 днів надзвичайний стан у зв’язку з прибуттям тисяч людей, які тікають від війни в Україні.

НІМЕЧЧИНА

Німеччина також приймає українських біженців за спрощеною процедурою, тому вони отримують прихисток за замовчуванням. Для вʼїзду до Німеччини громадянам України віза не потрібна. Наявність паспорта дозволяє перебувати на території країни протягом трьох місяців. Отримання статусу біженця дозволяє проживати у Німеччині рік з можливістю подовження на три роки. 

Відсутність закордонного паспорта не є перешкодою для визнання такої людини біженцем.

Українські біженці не повинні проходити тривалу процедуру на отримання юридичного статусу біженця. Ми радимо громадянам України утриматись від подання такої заяви. Біженці отримують таку саму фінансову підтримку, як і переміщені особи, що мають захист за статтею § 24 AufenthG. Право шукати статусу біженця існує незалежно і надалі

КАНАДА

Уряд Канади створив дві тимчасові міграційні програми для українських біженців. Перша спрямована на допомогу тим, хто потребує тимчасового притулку. Друга – стосуватиметься людей, які емігрують до Канади і мають там своїх родичів.

Щоб скористатися першою міграційною програмою, треба заповнити просту заявку та надати біометричні дані для безпекової перевірки. Згідно з цією програмою в країні можна буде знаходитися два роки.

За словами міністра імміграції Канади Шона Фрейзера, Канада видаватиме відкриті дозволи на роботу українським працівникам, студентам та відвідувачам, які наразі знаходяться в Канаді та не можуть повернутися додому. 

Друга міграційна програма дозволить ширшому колу родичів переселятися до Канади. Робота над нею ще триває.

Велика Британія

Українцям, у яких є родичі у Великій Британії, країна спростила правила в’їзду. Зокрема, Міністерство внутрішніх справ Британії збільшило кількість зустрічей для подачі на візу в регіоні з 500 до 6000 на тиждень, щоб пришвидшити процес подання заявок. Подати її можна за посиланням. Також країна збільшила кількість дозволеного часу перебування на її території з одного до трьох років.  

Зараз у Британії працюють над «маршрутом необмеженого спонсорства», що діятиме для українців без родинних зв’язків. Він дозволить громадам, місцевій владі та іншим спонсорам підтримати тих, хто цього потребує, приїхати до Великої Британії. 

ЛАТВІЯ

Громадяни України, які не мають місця для проживання в Латвії, повинні повідомити працівників Держприкордонслужби про необхідність допомоги.

Для перебування та працевлаштування в Латвії, громадянам України будуть видаватися довгострокові візи з правом працювати в Латвії.

Після подання заявки на отримання притулку, розпочинається процедура надання Вам статусу особи, що шукає притулку, та  перевірки поданої Вами заявки.

Після звернення з заявкою( крім випадків, коли ви є ув’язненими) Вам буде надано посвідчення особи, що шукає притулку.

Статус особи, що шукає притулку дає доступ до:

 • медичного забезпечення ( в певних обсягах);
 • якщо у вас не має застосовного місця для розміщення, то може бути розміщено в центрах відкритого типу;

СЛОВЕНІЯ

Особа якій надано тимчасовий захист має крім права на перебування в Республіці Словенія, також інші права, а саме:

 • проживання та харчування в центрах розміщення або фінансову допомогу на приватне житло;
 • медичну допомогу;
 • доступ до ринку праці;
 • навчання;
 • фінансову допомогу або кишенькові гроші;
 • возз’єднання сім’ї;
 • безкоштовну юридичну допомогу;
 • інформацію про права та обов’язки та надання допомоги щодо виконання прав в рамках Закону (Про тимчасовий захист розміщених осіб).

Ви можете подати заяву на захист в той же день, коли прибули до Республіки Словенія, або якомога швидше після прибуття.

У разі, якщо громадяни України виявлять намір подати заяву про міжнародний захист, вас направлять або доставлять до поліції.

Поліція заповнить реєстраційну форму та передасть процедури для подальшої юрисдикції до Міністерства внутрішніх справ Республіки Словенія, Управління міграції.

ІСПАНІЯ

Для в’їзду в Іспанію українцям необхідний закордонний паспорт. 

На офіційному порталі міграційної служби Іспанії оприлюднили інструкцію, як отримати допомогу та статус біженця. Для цього після перетину кордону треба звернутися до Центрів прийому біженців (OAR)

Асоціація молодих юристів (AJA) Мадридської асоціації адвокатів, українського походження, готова консультувати українців, які змушені були покинути Україну.

Чи можна отримати якісь виплати? Усі українці, які прибули до Іспанії та не мають коштів, можуть розраховувати на захист держави. Це стосується як тих громадян, які прибули з України після початку війни (24 лютого 2022 року), так і тих, які на той момент перебували в Іспанії й не змогли повернутися до своєї країни.

Іспанський уряд має програму соціальної підтримки осіб для задоволення базових потреб – житла, їжі, одягу та психологічної допомоги. Щодо виплат наразі немає інформації.

У Барселоні за виконання програми соціальної підтримки відповідають три організації – ACCEM, CEAR і Червоний хрест.

Вибір місця проживання не передбачений програмою — рішення ухвалює іспанський уряд, відповідно до вільних місць у центрах прийому біженців.

Чи можна знайти роботу біженцю? Особи без громадянства, які звернулися за статусом біженця, зазвичай не отримують дозволу на роботу. Проте це положення може переглядатися для українців.

Скільки можна перебувати в Іспанії? Загалом дозволено перебувати не більше 90 днів протягом 180, якщо в’їжджати з біометрією.Проте наразі йдеться про дозвіл на перебування до трьох років.

ПОРТУГАЛІЯ

2 березня вступила в законну силу Резолюція Ради Міністрів Португалії 29-А-2022 про спрощений режим надання тимчасового притулку громадянам України.

 • Перша резиденція надаватиметься на рік із можливістю продовження 2 рази по півроку.
 •  На громадян України, які ПОТРЕБУВАТИМУТЬ фінансову допомогу та не мають житла, будуть розповсюджуватися всі ті самі права на таку допомогу, які передбачені основним законом щодо надання тимчасового притулку, а саме: щомісячна грошова допомога, надання житла або, як альтернатива, певна грошова сума.
 • Всім громадянам буде автоматично присвоєний податковий номер, номер соціального страхування, номер користувача системою охорони здоров’я, а також будуть надіслані персональні дані до біржі праці.
 • Починаючи із 4 березня 2022 року, у відділеннях імміграційної служби Португалії будуть працювати співробітники, які будуть приймати заявки виключно у громадян України по новому спрощеному режиму із 08.00 до 20.00. І що неймовірно приємно: це була ініціатива співробітників імміграційної служби і здійснювати прийом працівники будуть на волонтерських засадах , без отримання заробітної плати. 
 • Пакет документів для отримання притулку мінімальний, власне кажучи – це паспорт, і то якщо є. Без паспорту також можна, але встановити особу буде складніше і процес триватиме довше.
 • Окрім волонтерів, завжди можна звернутися до Центру допомоги іммігрантам  CNAIM 

ШВЕЦІЯ

 • Стосовно статусу біженця (asyl) чи переселенця (massflykt). Різниця в тому, що переселенцям відразу дають дозвіл на проживання, а біженці мають розглядати справу і чекати рішення. Як переселенець, можна отримати дозвіл на проживання на 1 рік і можливість продовження до 3-х років (якщо гуманітарне становище в вашій місцевості значно покращає, теоретично вам можуть запропонувати поїхати додому після першого року). Переселенці мають право на роботу, медичне обслуговання з обмеженнями, комуни повинні забезпечити житлом та економічною допомогою, якщо немає інших варіантів. Діти переселенців мають право на освіту/школу чи дитсадок (шведськомовні, якщо є можливість з викладанням рідної мови), повне медичне обсуговання. Переселенці мають змогу пересування по всьому ЄС. 
 • Ви можете одержавши статус переселенця також подати на статус біженця, чи подаватися на біженця відразу.
 • Наразі процедура прийому переселенців ще чітко не встановлена. Дивіться на сайті міграційної актуальну інформацію.
 • Проїзд в міському транспорті Стокгольму безкоштовний з українським паспортом.

Джерела:

blob:https://web.tel.onl/52e5a75e-24b0-4820-9e92-b03096b0362f

https://forbes.ua/lifestyle/vtekti-vid-viyni-yak-ukrainskim-bizhentsyam-znayti-zhitlo-za-kordonom-06032022-4254

https://dopomoga.gov.md//index.php?dispatch=pages.view&page_id=45

https://www.nasiukrajinci.cz/

https://tsn.ua/ukrayina/informaciya-dlya-osib-yaki-zalishayut-ukrayinu-1996162.html

https://www.facebook.com/Ukr.Embassy.Romania

https://www.gov.si/en/topics/slovenias-assistance-to-the-citizens-of-ukraine/dopomoga-yaku-slovenya-nada-gromadyanam-ukrani/