Колбаса Руслан — генеральний директор Директорату розвитку соціальних послуг та захисту прав дітей Міністерства соціальної політики України.
Зі слів Руслана Сергійовича, щоденно в кожному регіоні виникає питання щодо перевезення дітей із різних закладів. Головне завдання на сьогодні — скоординувати зусилля для того, аби ці заклади мали можливість переїхати на Західну Україну. Також спрощено постанову щодо перетину кордону для виїзду:
- дітей-сиріт;
- дітей, позбавлених батьківського піклування;
- дітей, які перебувають в ЦСПР;
- жінок із дітьми, якщо немає нотаріальної згоди другого із батьків.
«Сьогодні ми бачимо велику кількість дітей, яких приймає Польща. Працюємо із рядом організацій. Іспанія, Італія, Німеччина також приймають наших дітей. Тобто є великий спектр країн, які приймають, і готові надалі приймати їх».
Руслан Колбаса зазначив про те, що вони також працюють над зміною процедури перетину кордону для людей, які супроводжують осіб з інвалідністю. На кордоні виникає питання щодо військовозобов’язаних, які або є опікунами, або виховують дітей з інвалідністю.
«Є лист, в якому чітко вказано, що якщо батьки (один із батьків) виховують дитину з інвалідністю, то вони мають право перетинати кордон. Але на сьогодні ці категорії потрібно узаконити і розширити. Ми підготували проєкт Закону, і думаємо, що депутати його підтримають».
Створено декілька координаційних рад. У загальну (за ініціативи Радника — уповноваженого Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’ї Герасимчук) входять міністерства та різні організації, загалом — більше 70 спеціалістів. Також створено декілька рад на вищому рівні для прийняття рішень народними депутатами та прикордонними службами.
На координаційних радах також було обговорено питання усиновлення українських дітей іноземцями під час війни. Воно можливе тільки в рамках чинного законодавства України. Пакет документів опрацьовується в такому ж порядку, як і в мирний період.
«Ми щиро дякуємо кожній країні, яка приймає зараз наших дітей, але ми вважаємо, що саме усиновлення є процесом, який проводиться відповідно до рішень суду. І тому спрощення процедур усиновлення зараз є неможливим».