Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Новини » Інформація для українців, які через військові дії перебувають в Північній Македонії

Інформація для українців, які через військові дії перебувають в Північній Македонії

В’їзд в Республіку Північна Македонія для українських громадян безвізовий.

Наразі крана також скасувала вимогу щодо зеленої картки для українських громадян.

Всі, хто планує легалізувати своє перебування в Північній Македонії, мають три можливі опції:

  1. Перебування в якості туриста  90 днів протягом 180:

Для цього вам треба протягом двох діб з моменту в‘їзду до Македонії зареєструватись в поліцейському відділку. Зареєструвати вас може виключно власник житла, де ви перебуваєте (або адміністрація готелю). Лікування покриває ваша страхова компанія, якщо ви перед виїздом оформили поліс, або воно тут буде платне. Навчання для дітей в такому випадку неможливе.

  1. Надання притулку (азил) – це програма для біженців

Клопотання про надання притулку можна подати ще на при перетині кордону, або в Центрі надання притулку в Скоп’є за адресою вул.Гоце Делчев, 9 (будинок МТВ), або в будь-якому поліцейському відділку. Можливі такі варіанти отримання притулку:

Окремий закон стосовно надання цього статусу біженця громадянам України не прийнято, тому подання клопотання про надання притулку передбачає проведення процедури за загальних засадах.

Для цього потрібно подати клопотання про надання притулку через неможливість повернутись на батьківщину. При цьому громадяни будуть перебувати в так званому Центрі для шукачів притулку у c.Візбегово (облаштовані кімнати як у гуртожитку), вони матимуть дозвіл на вільне пересування, але будуть зобов’язані повертатись в Центрі на ночівлю, у разі знайдення іншого житла, повинні повідомити державу про місце свого перебування. Тим, хто залишитися в цьому центрі, буде надане безкоштовне проживання, трьох разове харчування, безкоштовне лікування та школа для дітей. Такі українці будуть чекати рішення за своїм клопотанням, при цьому можуть отримувати медичну допомогу, роботу в межах Центру для шукачів притулку.

Після позитивного рішення за поданим клопотанням можливий один з  таких варіантів:

1) отримання статусу т.з «визнаного біженця», що дає можливість перебування в РСМ протягом щонайменше 3-х років, право на розміщення і проживання  до двох років, право на захист охорони здоров’я. 

2) отримання статусу особи під субсидіарним захистом, що надає право на перебування в РСМ до 1 року з можливістю продовження, право на розміщення і проживання до двох років, соціальний захист.

(Клопотання за цими двома випадками будуть розглядатись індивідуально)

3) отримання тимчасового захисту відразу для усіх громадян певної категорії, тобто в даному разі громадян України, що залишили її через військові дії (такий тип надання статусу біженця наразі є найпоширенішим у країнах Європи)

Клопотання про надання притулку розглядається до 6 місяців і в ньому можуть відмовити, але в такому випадку є можливість подати апеляцію та повторно чекати рішення продовжуючи там проживати, поки тривають судові процедури.

У разі позитивного вирішення клопотання про азил, ваші права прирівнюються до прав македонців і ви можете отримувати соціальну допомогу та працевлаштовуватися. 

  1. Отримання дозволу на тимчасове перебування (ID CARD) з гуманітарних причин

Отримати тимчасовий дозвіл на тимчасове проживання на території РСМ з гуманітарних причин строком до 1 року, можна звернувшись до Міністерства внутрішніх справ – Сектор роботи з іноземцями (сектор за странци) МВС у Скоп’є – за адресою вул.Гоце Делчев. 9 (будівля МТВ, 9 поверх, кабінет 927), або до інспектора роботи з іноземцями при поліцейських відділках в інших містах. Для цього вам потрібна нотаріально завірена заява від власника житла, в якому ви зупинились (в заяві мають бути вказані всі члени родини, що приїхали з вами), копії паспортів всіх членів родини, що потребують дозволу на тимчасове перебування, та особистої картки власника житла, з якими вам треба звернутися до міграційної служби, де вас сфотографують та через три тижні ви отримаєте ID CARD. Видача цього документу безкоштовна.

З отриманням ID CARD ви отримуєте ідентифікаційний номер («матичен број»), з яким ви зможете працевлаштуватись. Українські дипломи вимагають нострифікаці, тому працевлаштуватись ви зможете на роботу, що не вимагає певної освіти, але працевлаштувавшись, ви отримаєте страхове лікування та навчання дітей у школі.

Наразі відповідні македонські інституції розглядають житлові площі, які вони готові надати для розміщення наших громадян. Інформацію про такі площі и сподіваємось отримати найближчим часом.

Крім того, громадяни України, які в’їхали до РСМ після 24 лютого 2022 року, мають право на отримання допомоги місцевого Червоного Хреста, для цього потрібно зареєструватись в Осередку Червоного Хреста за місцем перебування, при цьому надається картка та талони для безкоштовного отримання взуття та білизни двох місцевих компаній, а також отримання пакету санітарно-гігієнічних засобів і продуктів. Такі талони вдаватимуться щомісяця. 

Додаткову інформацію можна отримати у голови Спілки українців в РСМ Олександра Урбановича за тел.+38971346457