Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Новини » Довідник українця у Франції

Довідник українця у Франції

Більше на сайті https://ua.aideukraine/

Допомога українцям у Парижі

Цілодобова гаряча лінія (натисніть 2 для української мови) : 

01 87 66 66 12

Звертайтесь у центр прийому для українців «Urgence Ukraine» за адресою: Paris Expo porte de Versailles – Hall 2.1, avenue Ernest Renan 75015 – Paris (станція метро «Porte de Versailles»).

Відкрито 7/7:
– з 9:00 до 18:00 (для префектури та OFII) під управлінням «France Terre d’Asile»
– з 18:00 до 9:00 для нічного прийому під управлінням «Coallia».
На місці чергують перекладачі. 

На вокзалах створено 4 пункти Червоного Хреста:

– gare de l’Est
– gare du Nord
– gare de Lyon
– gare de Montparnasse

Послуги: 

 • перший прийом тимчасово переміщених осіб і надання первинної допомоги: їжа, гігієнічні набори, ковід-тести та маски;
 • центр попереднього запису до соціальних працівників;  
 • надання медичних консультацій (на місці чергують лікарі);
 • психологічна допомога;
 • тимчасове поселення (на місці присутні представники Samu Social для організації тимчасового поселення).

У Ніцці:

Звертайтесь у центр прийому українців за адресою: salle Malatesta, 64, Avenue Cyrille Besset, 06100 – Nice.

У Страсбурзі:

Звертайтесь у центр прийому українців за адресою: Place de la Bourse, 67000 – Strasbourg.

В інших регіонах: звертайтесь в найближчу префектуру (перейти до карти). Префектура – це установа, уповноважена французькою державою для організації прийому переміщених осіб, офіційної реєстрації та доступу до житла у Франції.

Мені потрібна допомога з документами

Тимчасовий захист 

Якщо ви громадянин України та маєте біометричний паспорт, вам не потрібна віза для поїздки до Франції (як і до решти країн Шенгенської угоди). Відповідно ви можете вільно пересуватися та перебувати на території Шенгенської зони до 90 днів. Якщо ви прибули до Франції до 24 лютого 2022 року і термін вашого перебування наближається до 90 днів, вам потрібно якнайшвидше звернутися до префектури за місцем вашого проживання для продовження терміну легального перебування у Франції. Для цього вам можуть видати тимчасовий дозвіл на проживання (APS – attestation provisoire de séjour), дійсний протягом 3 місяців, тобто сукупний термін вашого перебування в ЄС становиме 180 днів.

Громадяни України, які покинули Україну внаслідок воєнного вторгнення РФ після 24 лютого 2022, мають право на тимчасовий захист (protection temporaire) на території ЄС. Тимчасовий захист ― це винятковий захід, ухвалений рішенням Ради Європейського Союзу від 4 березня 2022 року, що дозволяє легально проживати на території ЄС протягом 6 місяців (з можливістю поновлення до трьох років), а також дає дозвіл на професійну діяльність, право на соціальні виплати, медичне обслуговування та безкоштовну освіту для дітей і дорослих.

Більш детальну інформацію щодо тимчасового захисту ви можете знайти за посиланням: https://www.interieur.gouv.fr/sites/minint/files/medias/documents/2022-04/Livret%20d%27accueil%20en%20France%20pour%20les%20déplacés%20d%27Ukraine.pdf ― або на сайті: https://www.interieur.gouv.fr/actualites/dossiers/situation-en-ukraine/vi-bazhaete-podati-zayavu-na-timchasoviy-zakhist-u-francii.

Важливо: на відміну від статусу біженця, тимчасовий захист не передбачає заборону повернення на територію України, тобто громадянин України може повернутися додому в момент, коли вирішить, що готовий це зробити.

Якщо ви громадянин України і ви перетнули кордон ЄС після 24 лютого за спрощеною процедурою з закордонним паспортом старого зразка (не біометричним), з «внутрішнім» паспортом громадянина України, з ID карткою чи зі свідоцтвом про народження (якщо йдеться про неповнолітню дитину), ви також маєте право на тимчасовий захист. Якщо при зверненні  в префектуру чи центр допомоги вимушено переселеним особам у вас виникають складнощі з документами посвідчення особи, вам потрібно звернутися в консульський відділ Посольства України у Франції за адресою: 21, avenue de Saxe, 75007 – Paris.

З 24 лютого консульський відділ працює без вихідних з 10:00 до 21:00 та приймає громадян у порядку живої черги з огляду на терміновість питання, яке потрібно вирішити. У консульському відділі Посольства України ви можете:

 • отримати довідку посвідчення особи з фото (у випадку приїзду з внутрішнім паспортом чи ID карткою);
 • продовжити дію закордонного паспорта;
 • внести дітей до паспортів батьків. 

Важливо: наразі виготовити закордонний паспорт у консульському відділі Посольства України не можливо, оскільки закордонні паспорти друкують тільки в Україні.

Більш детальну інформацію щодо роботи консульського відділу можна знайти тут:

Про виготовлення документів у консульському відділи можна прочитати на офіційному сайті Посольства України у Франції: https://france.mfa.gov.ua/konsulski-pitannya/terminova-dokumentaciya.

Якщо вам потрібен переклад документів французькою мовою, просимо звертатися до присяжних перекладачів. Їх перелік у різних регіонах Франції ви можете знайти за посиланнями:

Фінансова допомога

Щойно ви оформили тимчасовий захист у Франції, вам потрібно звернутися до Офісу імміграції й інтеграції Франції (OFII), щоб оформити розрахункову картку, на яку надходитиме грошова допомога (ADA). Розмір цієї допомоги залежатиме від складу вашої сім’ї та з огляду на те, чи мешкаєте ви в житлі, яке вам надала держава, чи ні. Слід зазначити, що картка ADA є розрахунковою, тобто нею можна оплачувати товари та послуги, однак з неї не можна знімати готівку. Перші нарахування надходять на картку за 30-45 днів від дати її оформлення. Надалі картку поповнюють 5-го числа кожного місяця.

Зазвичай до OFII вас скеровують під час прийому у префектурі. У таких містах, як Париж, Ніцца та Страсбург представництва OFII можна знайти безпосередньо в центрі прийому українців.

Мені потрібна допомога з дитиною

Якщо ви перебуваєте у Франції з дитиною ― громадянином України, але у вас немає офіційного опікунства над дитиною, вам слід звернутися до соціальної служби із захисту дітей (ASE ― aide sociale à l’enfance). В ASE ви зможете отримати адміністративну допомогу із запису дитини до навчального закладу, а також із оформлення їй медичного страхування. Офіси ASE є при меріях, а також у центрах прийому українців у Парижі, Ніцці та Страсбурзі.

Важливо: у воєнний період усиновлення українських дітей за кордоном повністю призупинене.

Мені потрібна допомога з житлом

Якщо ви щойно прибули у Францію та не знаєте, де зупинитися, радимо звернутися у центр прийому українців у містах, де такі центри вже працюють: Париж, Ніцца, Страсбург.

Якщо ви опинилися в будь-якому іншому французькому місті, радимо якомога швидше звернутися до місцевої префектури або органу місцевого самоврядування (мерії), аби повідомити, що вам потрібна допомога, зокрема із житлом. 

Якщо ви вже оформили тимчасовий захист і маєте можливість і кошти винайняти житло самостійно, ви маєте право на допомогу від держави на оплату житла (APL). Для оформлення даної допомоги вам потрібно звернутися в CAF (частково еквівалент відділу соціального захисту в Україні), щоб оформити відповідну заяву.  Розмір допомоги вираховують залежно від ваших доходів і складу сім’ї. Більш детальну інформацію можна знайти за посиланням: https://www.caf.fr/allocataires/droits-et-prestations/s-informer-sur-les-aides.

Якщо ви почуваєте себе в небезпеці, негайно телефонуйте до поліції за номером 17 (на території Франції) або за номером 112 (на території країн Євросоюзу). Якщо маєте можливість, ви також можете звернутися особисто до найближчого відділку поліції.

Де я можу отримати харчі, одяг та речі першої необхідності? 

Для того, щоб отримати харчі та речі першої необхідності, вам потрібно звернутися до однієї з громадських організацій, які пропонують харчові набори, як-то: «Resto du Cœur», «Secours populaire français», «Banques alimentaires», «Croix Rouge» та інші.

Аби знайти найближчу до вас асоціацію, достатньо скористатися інтернет-пошуком. Для цього введіть одну з вище перелічених назв організацій у рядок пошуку  ― результат видасть найближчу до вас адресу. Ще можна звернутися в мерію вашого міста з проханням надати місцеві адреси таких організацій та інші локальні ініціативи.. Також, аби дізнатися адреси, де можна отримати безплатне харчування, засоби особистої гігієни, безплатний доступ до інтернету тощо, радимо скористатися пошуком на платформі: https://soliguide.fr.

Слід зазначити, що зараз багато підприємств, релігійних установ, франко-українських громадських і благодійних організацій, а також волонтерів активно працюють на місцях, аби допомогти українцям. Тому радимо запитувати у соцмережах представників української громади про відповідні ініціативи у вашому регіоні. Також просимо слідкувати за новинами нашої фейсбук-сторінки: https://www.facebook.com/coordaideukraine.

Мені потрібна допомога за станом здоров’я

Медичне страхування

Тимчасовий захист (protection temporaire) передбачає доступ до безкоштовного медичного обслуговування в усіх державних медичних закладах Франції. Універсальна система захисту здоров’я (PUMa) та додаткове солідарне медичне страхування (CSS) покривають такі витрати на медичне обслуговування, як консультації лікарів (терапевта, стоматолога, акушера та інших), купівля ліків за рецептом або аналізи й обстеження. Також вам частково відшкодовують витрати на окуляри, зубні протези, слухові апарати та медичні прилади.

Звертаємо вашу увагу на те, що оформивши тимчасовий захист у Франції, ви не отримуєте медичне страхування автоматично. Для його оформлення слід звернутися до Державного фонду медичного страхування (Assurance maladie) за місцем вашого проживання або в центр допомоги українцям, якщо ви в Парижі, Ніцці чи Страсбурзі. Термін очікування після подання документів становить близько 10 робочих днів. 

Слід зазначити, що неповнолітні діти прив’язані до медичного страхування їхніх батьків чи офіційних опікунів. 

Якщо неповнолітня дитина перебуває на території Франції без батьків або офіційного опікуна, медичне страхування для неї допоможуть оформити в соціальній службі з захисту дітей (ASE). Представників служби ASE можна знайти при меріях, а також у центрах прийому українців у Парижі, Ніцці та Страсбурзі. 

Важливо: якщо ви ще не встигли оформити тимчасовий захист та медичне страхування, але у вас погіршився стан здоров’я, ви можете звернутися до найближчої лікарні, маючи при собі лише паспорт або будь-яке інше посвідчення особи, де вам нададуть необхідну медичну допомогу. 

Більше інформації про медичне страхування ви можете знайти на сайті: https://www.ameli.fr/assure/droits-demarches/situations-particulieres/refugie-ukrainien

Важкий фізичний стан (онкологія, діабет, важкі хронічні захворювання) 

Якщо ви прибули до Франції і вам потрібна термінова медична допомога, радимо звернутися до паризької лікарні Hôtel Dieu, де вам проведуть діагностику навіть без довідки про тимчасовий захист і скерують до потрібного спеціаліста. 

Дітям із важкими захворюваннями радимо звернутися до лікарні Hôpital Necker у Парижі. 

Якщо ви в іншому регіоні та вам терміново потрібно продовжити лікування, просимо вас звернутися у будь-яку державну лікарню або до терапевта за місцем проживання, який вас скерує до відповідного спеціаліста.

Медичні консультації

Якщо ви отримали тимчасовий захист та оформили медичне страхування, ви можете звернутися до будь-якого терапевта в державному медичному закладі Франції. Слід зазначити, що прийом до лікаря відбувається за попереднім записом. Для цього достатньо встановити застосунок «Доктоліб» (Doctolib) і обрати в ньому терапевта, який вас цікавить, а також дату та час прийому. Саме цей лікар надалі скеровуватиме вас до решти спеціалістів (окрім стоматолога).

Якщо ви ще не маєте тимчасового захисту, але потребуєте консультації лікаря, просимо звернутися до найближчого пункту невідкладної медичної допомоги (urgences) у вашому місті.

Для дітей і вагітних жінок 

Для спостереження перебігу вагітності жінка повинна звернутися до гінеколога або акушера. В кожному місті та містечку є центр матері та дитини PMI (centre de protection maternelle et infantile), куди жінка може звернутися для обстеження. В цих центрах жінкам також допоможуть обрати пологовий будинок, в якому вона буде народжувати.

Слід зазначити, що у пологовий будинок треба записуватися заздалегідь. Якщо ви прибули до Франції на третьому триместрі вагітності і вам потрібне термінове обстеження, радимо звернутися за консультацією в одну з лікарень: Hôpital Robert DebréHôpital Delafontaine або Hôpital Diaconesses.

Для планового обстеження дітей до трьох років просимо звертатися до центру PMI (centre de protection maternelle et infantile), інформацію про який ви можете запитати в мерії за місцем вашого проживання.

Дітям із важкими захворюваннями радимо звернутися до лікарні Hôpital Necker у Парижі.

Мені потрібна допомога з навчанням

Записати дитину до школи 

Якщо вашій дитині від 3 до 10 років, аби записати її до школи, достатньо звернутися до мерії за місцем вашого проживання. Це не стосується приватних шкіл, де слід звертатися безпосередньо до навчального закладу. В будь-якому разі остаточне рішення про зарахування вашої дитини ухвалює директор школи. 

Якщо вашій дитині від 11 до 18 років, вона може піти в коледж або ліцей. Записатися в коледж ви можете в ректораті (rectorat) за місцем вашого проживання, а в ліцей ― в академії (académie). Адреси регіональних ректоратів та академій вам можуть надати у відповідному Центрі інформації та орієнтації. Перелік адрес центрів наведений за посиланням: https://ua.aideukraine.fr/document/CxQjYY7HWbjjBj2BnHU0t/osvita-ukr.pdf.

Більше інформації про запис до середнього навчального закладу ви можете знайти на сайті: https://www.education.gouv.fr/info-ukraine.

Відеороз’яснення українською мовою про те, як влаштована французька система середньої освіти, можна переглянути за цим посиланням: https://oniseptv.onisep.fr/?filters%5B01-type-de-la-video%5D=Etudes&filters%5B20-series%5D=L%27école+expliquée+aux+parents+en+ukrainien.

Також французький уряд разом з Посольством України у Франції працюють над тим, аби забезпечити українським учням можливість навчатися українською мовою. Більше про вже наявні освітні ресурси ви можете дізнатися на сайті: https://eduscol.education.fr/3173/maintenir-la-continuite-des-apprentissages-en-ukrainien.

Піти в університет 

Українські студенти, отримавши тимчасовий захист у Франції, можуть подати заяву на запис до французького вищого навчального закладу. Для цього слід надіслати на електронну пошту агенції «Кампюс Франс» (Campus France) запит з описом вашої ситуації та вказати ваші прізвище, ім’я і національність: ukraine@campusfrance.org.

Після того, як університети вивчать ваш запит, вони зможуть запропонувати навчальні програми та курси для вступу в поточному або в наступному навчальному році. 

Більше про студентське життя у Франції ви можете дізнатися на офіційних сайтах:

 • https://www.messervices.etudiant.gouv.fr/envole/;
 • https://www.etudiant.gouv.fr/fr/les-crous-1984.

Важливо: у Франції вищі навчальні заклади у великій мірі автономні в ухваленні управлінських та академічних рішень. Деякі університети організовують програми підтримки українських студентів. Просимо вас звертатися до різних навчальних закладів, аби дізнаватися про освітні можливості, що їх пропонують українцям.

Вивчити французьку 

Залежно від ваших потреб і можливостей можна обрати різні способи вивчення мови. Однак слід розуміти, що володіти французькою мовою на території Франції ― необхідно. 

Аби записатися на безплатні очні курси французької мови для дорослих-початківців, радимо звернутися у мерію за вашим місцем проживання. Деякі школи також організовують мовні курси для батьків своїх учнів: https://www.ac-paris.fr/portail/upload/docs/application/pdf/2021-05/oepre-20-21-_liste_des_dispositifs.pdf.

Про безплатні онлайн-курси французької мови ви можете прочитати на сайті Міністерства внутрішніх справ: https://www.interieur.gouv.fr/actualites/dossiers/situation-en-ukraine/propoziciya-schodo-onlayn-vivchennya-francuzkoi-movi-ta.

Радимо також звернути увагу на франкомовних волонтерів, які готові вам допомогти опанувати мову. Запит на контакти таких людей просимо вас надсилати на пошту: contact@aideukraine.fr. Також ви можете знайти пропозиції волонтерської допомоги за посиланням: https://refugies.info/advanced-search?tag=apprendre%20le%20français.

Якщо ви готові йти на платні курси французької, пропонуємо вашій увазі перелік деяких українських мовних шкіл, що пропонують свої освітні послуги (перелік буде доповнений з огляду на нову інформацію в нашому розпорядженні):

Важливо: якщо ви працюєте в такій мовній школі або просто можете її порадити, просимо вас надіслати інформацію на адресу: contact@aideukraine.fr.

Просимо звернути увагу на те, що французьку для іноземців часто позначають абревіатурою FLE (français langue étrangère). Отже, коли йдеться про FLE, це саме ті курси, які вам потрібні.

Мені потрібна допомога зі зв’язком

Наразі українці можуть отримати безплатні стартові пакети та спеціальні тарифні пропозиції від таких мобільних операторів, як «Free» та «Lyca Mobile». Для цього слід звернутися безпосередньо до магазинів цих операторів із вашим українським паспортом.

Мені потрібна допомога з роботою

Право на професійну діяльність

Українці, які отримали тимчасовий захист у Франції, автоматично мають право на професійну діяльність: ви можете бути найманим працівником або стати приватним підприємцем. 

Аби отримати допомогу з пошуком роботи, надто якщо ви не володієте французькою мовою, радимо вам звернути увагу на пропозиції, викладені на сайті: https://refugies.info/advanced-search?tag=trouver%20un%20travail

Деякі пропозиції роботи від французьких роботодавців ви можете знайти на нашій фейсбук-сторінці: https://www.facebook.com/coordaideukraine.

Для митців та інших представників сфери культури

Для українських митців та інших представників сфери культури працює програма французького уряду, яка дозволяє їм проживати у Франції разом з родиною протягом трьох місяців.

Деталі програми «Pause» можна дізнатися на сайті: https://www.programmepause.org/?page_id=2091.Там само можна заповнити заявку на участь у програмі.

Для науковців

Для українських науковців працює програма французького уряду, яка дозволяє їм проживати у Франції разом з родиною протягом трьох місяців.

Деталі програми «Pause» можна дізнатися на сайті: https://www.programmepause.org/?page_id=1870. Там само можна заповнити заявку на участь у програмі.

Мені потрібна допомога з транспортом

Громадський транспорт

Міжміський транспорт у Франції для українців, прибулих від 24 лютого, безплатний. Відповідний ― безплатний ― квиток ви можете отримати у волонтерів Червоного Хреста на головних вокзалах, у центрах прийому українців у містах, де такі центри вже обладнані, та у представництва громадської організації «Еммаюс» (Emmaüs), якщо вас поселили в готелі «Ібіс» біля станції метро «Église de Pantin» біля Парижа.

Те саме стосується квитків на проїзд у міському транспорті Парижа.

Важливо: кількість безплатних квитків на кожному вокзалі обмежена та їх можна отримати лише в певні години (орієнтовно з 9:30 до 19:00). Просимо вас звертатися заздалегідь до представників громадських організацій, аби отримати квиток на потрібну вам годину.

Для пересування у Парижі радимо скористатися сайтом або застосунком офіційного перевізника RATP

Особистий транспорт 

Якщо ви маєте українське водійське посвідчення, воно буде дійсним протягом усього терміну дії вашого тимчасового захисту на території Франції.

Якщо ви отримаєте інший дозвіл на проживання на території Франції (titre de séjour), тоді ваше водійське посвідчення, видане в Україні, буде дійсним ще протягом року.

Важливо розуміти, що для перевірки на території Франції ваше водійське посвідчення слід перекласти французькою мовою.

Перелік присяжних перекладачів, уповноважених здійснювати офіційний переклад українських документів, ви можете знайти за такими веб-адресами:

Потрібна допомога для домашнього улюбленця

Зазвичай домашні тварини, яких ввозять на територію Європейського Союзу, повинні відповідати таким вимогам:

 • ідентифікована тварина;
 • тварина, вакцинована проти сказу;
 • титрування тварин зі сприятливим результатом ― за 3 місяці до подорожі;
 • у супроводі оригіналу довідки про стан здоров’я (passeport européen / certificat sanitaire).

Однак у зв’язку з війною в Україні Франція, як і багато інших країн Євросоюзу, впроваджує систему, що дозволяє перевозити тварин, які не відповідають наведеним вище вимогам, зокрема в автобусах і поїздах.

У такому випадку ми наполегливо радимо вам негайно звернутися до ветеринара чи в Департамент із захисту населення.

Громадська організація «Ветеринари для всіх» («Vétérinaires pour tous») і Фонд Брижит Бардо (Fondation Brigitte Bardot) покриють витрати з відповідних процедур. Більше інформації про цю можливість ви можете знайти на сайті Міністерства сільського господарства та харчування Франції або за цим посиланням.